islami Sohbet e Girmek icin Tıkla Sohbet Sünnettir

Tarih : 26/12/2011 Ekleyen:
Katogori : Dini Sohbet
Yorumlar : 1 Yorum var
Etiketler : , , , , , , ,


Sohbet ve chat muhabbet islam’da oldugu gibi gercekten güzel paylasimlar muhabbet sohbetler islamda bir sünnet olarak algilanmaktadir.
iste güzel islami Sünnet konularindan birtanesi daha.

Alâeddin Attar kuddise sirruh hazretleri, hastalıkları esnasında yakınlarına:

– Merâsim ve âdetleri bir kenara bırakınız! Halkın âdeti ne ise aksini yapınız! Biribirinize uyunuz! Allah Resûlünün gelişi insanların merâsim ve âdetlerini bırakdırmak içindi. Birbirinize sığınınız! Ve her biriniz kendisini nefyedib, başkasını doğrulayınız!

Her işte yolunuz ölçülere bağlı olsun! Ölçüleri yerine getirmek azminden dönmeyiniz! Sohbet en büyük sünnetlerdendir. Bu sünnete riayet edib umumî ve husûsi şekilde ona riayet ediniz!

Eğer bu yolda istikamet gösterir iseniz tek nefesde veriminiz, benim bir ömür boyunca kazancım kadar olur. Hâlinizin daima yükselişde olması lâzımdır. Vasîyetlerimi çiğneyecek olur iseniz perişan olursunuz, buyurdular.

“Merâsim ve âdetleri bir kenara bırakınız! Halkın âdeti ne ise onun aksini yapınız”, buyuruyorlar.

Halk daima ifrat ve tefrit halindedirler. Yapılması, sünneti seniyyeye uygun olanları terk etmeyib, fuzûli merâsimlerden kaçınmak lâzımdır. Hatta terbiye yolundaki sâlikler arasında bile acaib âdetler vardır (daimi el öpmek gibi).

Alâeddin Attar kuddise sirruh: http://www.islamisiteler.net

Sohbet en büyük sünnetlerdendir, buyuruyor.

Sohbet, garazsız, ivazsiz, dünyevî bir menfeate müstenid olmayıb, sırf Allah rızâsı için yapılırsa, melekler ve ruhâniyet de o toplantıya iştirak ederler.

Sohbetin devâmı müddetince kalbler Mevlâya yönelir masivâ çıkar, iman kuvvetlenir, imân artınca da onu ihlâs, istikamet takib eder.

Maalesef, zarurî toplantılar müstesna, diğer topluluklar da, hemen hemen hep nefsanî, dünyevî, yani dünya ve âhirete yaramayan konular ele alınır. Meselâ, muhtelif şikâyetler, sıhhatından, kızından, karısından (yahud kocasından) oğlundan, cemiyetden şikayet edilir.

Halbuki Hâlık Teâlâ ve tekaddes hazretleri, “nasıl oldu?”, “niçin oldu?” gibi şikâyetlerden gadablanır, ancak kullarının mücellâ, müberra, musaffa olan tertemiz, lekesiz kalblerine nazar eder.

Sallallahü aleyhi ve sellem hazretleri, ashabı kiram hezaratını Mescid-i Nebevi’de, Ashabı suffa denen mahalde sohbetleriyle tekâmül ettirmişlerdir.

Muhammed Bahaeddin Nakşibend ve emsâli pirân hazeratı sohbete çok ehemmiyet vermişler, büyük velîler bu manevî dershanelerde yetişmişlerdir.

Sohbete devam eden kimse, kendisinin de farkına varmadan, mânen, rûhen terakki etdiği gibi, bir çok, tarihi, ictimai, fikri, coğrafi daha bir çok dinî ve dünyevi bilgiler elde etmiş olur. Bu sohbetlerde kalem kağıt kullanılmaz amma, bu ulvi kelâmlar, Cenab-ı Hakk’ın izni ile hafızada kalır.
1 yorum var
  1. islami sohbetler

    islami sohbet siteniz cok güzel basarilar.insallah hep islami ve dini chat sohbetler edilir sitenizde Allah’a emanet olunuz


Bir Cevap Yazın.


Dini Sohbet islami siteler Yapımıdır! Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri mIRC indir