islami Sohbet e Girmek icin Tıkla taklidi iman nedir

Tarih : 15/02/2012 Ekleyen:
Katogori : İmanin Sartlari
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Taklidi iman nedir?.Taklidi iman ile ibadet arasindaki farklari buyrun hep beraber inceliyelim.Taklidi iman’in özelliklerinden biraz söz edelim.

Taklidi iman nedir ?

Delillere dayalı olmaksızın sadece çevrenin telkini ile meydana gelen adeta kişinin İslam toplumunda doğup büyümüş olmasının tabii bir neticesi olarak gözüken imana denir. Böyle bir iman geçerli olmakla beraber sapık kişilerin telkinlerine rahat kanabileceği için imanını akli delillere güçlendirmesi gerekir.

Tahkiki iman nedir ?

Delillere ve araştırmaya dayalı bir iman şeklidir ve en sağlam iman da budur. Aslında her Müslümancın böyle bir imana sahip olması gerekir. Yani her Müslüman neye, niçin ve nasıl inandığını bilmesi gerekmektedir.

Bir imanın geçerli olması için şartlar nelerdir ?

a- Kişinin dünya hayatından ümidini kesmediği bir anda, baskı altında kalmadan kendi hür iradesiyle kabul etmiş olmasıdır. Yoksa kişinin ölümü hissettiği bir anda iman etmesi geçersizdir.

b- İman esaslarından birini inkar anlamına gelen tutum ve davranışlardan kaçınmalıdır. Kişinin kafirlerin simgesi durumundaki bir sembolü kullanması gibi.

c- Müzmin Allahın rahmetinden ne ümitsiz ne de emin olmalıdır. Korku ile ümit arasında bulunmalıdır. Yani müzmin birinin nasıl olsa imanım var cennete girerim gibi kesin kanaat taşıması veya çok günahım var nasıl olsa cehenneme girerim gibi kesin anlayışı kişinin imanını giderir.

 
Bu tarifte İmam-ı Rabbani Hz aittir. İmam-ı Rabbani Hz. yukarda izah ettiğimiz Tahkik-i İmanı Taklid-i İman kabul eder ve her müminin en asgari halinin böyle olmasının şart olduğunu kabul eder.

Tahkik-i İman ise İlmel- Yakin olan imanın Aynel- Yakine adım atarak Hakkul Yakine kanat çırpması Nefs’inde Mutmainne makamına çıkarak iman etmesi şeklinde tarif edilmektedir.Çünkü Mutmainne maklamına çıkmayan nefs iman etmemiştir teslim olmamıştır.
Kısaca Fena Fillah ve Nefsi Mutmainne halini almak gerekir. Bu makama adım atanlar İmansız ölmekten emin olurlar buyurmuştur.

Bir Cevap Yazın.


Dini Sohbet islami siteler Yapımıdır! Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri mIRC indir