islami Sohbet e Girmek icin Tıkla Kadir Gecesi ibadetleri

Tarih : 25/03/2012 Ekleyen:
Katogori : KaDir Gecesi
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Kadir Gecesi; Kur’ân-ı Kerîm’de medhedilen en kıymetli gecedir. Kadir gecesinin fazîleti, üstünlüğü (bin aydan daha fazîletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzât Allahü teâlâ tarafından, Kadir sûresinde açıkça bildirilmiştir.Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.” Kadir Suresi

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor:

-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”

Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur.

“Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine ancak Allah Teâlâ’nın bildirdiği kimseler nail olur.”

Kadir Gecesinin Alametleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Denizlerin suyu bir an tatlılaşır.Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur.
Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar.Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.
Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur.

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır; Gece Nasıl İhya Edilir:

Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı. Bir iki sayfa Kur’an-ı kerim okumalı. Az da olsa sadaka vermeli.

Kadir Gecesi Namazı Niyet Ettim Allah Rızası İçin Kadir Gecesi Namazını Kılmaya diyerek niyet edilir ve 4 rekat olarak kılınır.

1. Rekatta: 1 Fatiha 3 Kadir Suresi.(İnne enzelnehü)
2. Rekatta: 1 Fatiha 3 İhlas Suresi
3. Rekatta: 1 Fatiha 3 Kadir Suresi
4. Rekatta: 1 Fatiha 3 İhlas Suresi okunur..

Selam verdikten sonra tekbir getirilir. (Allahuekber Allahuekber Leilaheillallah Huvallahuekber Allahuekber vellilalilhamd.)

Ardından 100 Elemneşrah Suresi 100 de Kadir Suresi okunur. 100 Kez de Allahım sen affedicisin affetmeyi seversin bizleri de affeyle (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni,) Okunur ve ne diliyorsan o dualar edilir. Bu gece duaların kabul olduğu bir gecedir. Kuran ı Kerim’in inmeye başladığı gece olması hasebi ile Kuran ı bol okumalı ve Ümmeti Muhammed e ve Mlletimize bolca dua etmeliyiz..

Cenabı Hak’kın (c.c.) Kuran da övgü ile bahsettiği geceler içinde en hayırlı gece olan bu mübarek geceden ziyadesi ile istifade edebilmemiz temennisi ile okuyucularımızın ve İslam aleminin ve Yüce Türk Milletinin Uşak Haber Merkezi ekibi adına Kandilini kutlar, hayırlar dilerim.

Bir Cevap Yazın.


Dini Sohbet islami siteler Yapımıdır! Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri mIRC indir